top of page

Mimari Tasarım l İçmimari Hizmetler

  • Yazarın fotoğrafıpelin düştegör

Tiny House 'u Land Art ürünü olarak ele almak

Geçtiğimiz yaz "Marka Mimarlığın Kökenleri" adında Tuğba Cestel'in yazdığı Yem Yayınları'ndan çıkan kitabı satın alıp okumuştum. Kitap bana yeniden sanat ve mimarlık üzerine düşünmenin ve her iki disiplinin ayrılmaz bütün olduğunu hatırlatırken; bildiğiniz gibi uzun zamandır mimar olarak öncülük ettiğim #tinyhouse projelerine de kavramsal bir köprü kurdu.


Land Art kavramını birçoğunuz bilmiyor ya da unutmuşsunuzdur diye tahmin ediyorum. Nitekim ben çoktan unutmuşum. Ülkemizde son yıllarda oldukça gerileyen mimarlık kültürü, kavramsal yaklaşımlardan da hepimizi uzaklaştırdı. Halbuki ürünü hikayeleştirmek her zaman işe yarar.

Mimarlık, peyzaj ve sanatı biraraya getirdiğimizde #Landart sanat akımını yakaladığımızı biliyor musunuz? "Krauss'a göre sanat ürünü, izleyici ile ortaklaşa oluşturduğu hareketliliğe bağlı olarak kendini referans gösteren bir objeye dönüştürmüştür. Heykel ürünlerinin fiziksel ve anlamsal diyaloglar içindeki alan ile düşünülmesi , mimarlıkta yapının bulunduğu mekanın irdelenmesinin yolunu açmıştır. " (T.Cestel, Marka Mimalığın Kökenleri, 2020). Land Art farkındalığı açık alanda sanat ürününü gösterirken aslında izleyicisini içine de alıyor. Her bir imge yapının da bu bağlamda var olduğunu düşünürsek; bizim minik karavan evlerimizi de bu yaklaşımda ele alabileceğimizi düşünüyorum.


Üzüm bağı içine yerleşmiş Casa Lokomotif Tiny House Karavan
Tiny House Karavan

Yeşilin içine yerleşmiş bir tiny house karavanı bir peyzaj elemanı gibi düşünebilirken; mimari ürün ve sanat ürünü olarak da düşünebiliriz. Yerine ait olma kaygısı olmadan ama yerleştiği alanla bütünleşen mimari tasarımların üretilmesi iyi bir tiny house tasarımının kilit noktasıdır diyebiliriz. Tasarımın içinde sanatsal kaygılar varken, ürünün kendisi yerleştiği alanda peyzajın bir parçasını yaratmaktadır. Barınma ve tatil ihtiyaçlarını karşılaması bakımından mimarlığın temel kaygılarını barındırmaktadır.

Minimal yaşama hiç alışık olmayan bir kitlenin peyzaj - sanat ve mimarlık üçlemesinde kendine yer edinmek için tercih ettiği, tam randımanlı yaşayamadığı bu ürünler , mevzuatlara uygun şekilde üretildiği takdirde kullanıcısını memnun etmektedir. Aynı zamanda yaşamdaki tercihlerini ve tüketim alışkanlıklarını sorgulatmaktadır.

18 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page