top of page

Mimari Tasarım l İçmimari Hizmetler

  • Yazarın fotoğrafıpelin düştegör

Museum of the Future Dubai (Gelecek Müzesi) İzlenimlerim


dubai, mimar, museum of the future, architect

Geleceğin Müzesine hoşgeldiniz. Haziran 2023'de 2071 yılına gittiğim Dubai Museum of the Future'da çektiğim fotoğraflar, fikirler ve hissiyatlarımı paylaşmak istiyorum. Öncelikle böyle olacaksa 2071'de ölmüş olmayı tercih edebilirim. Düşünsenize dünyada doğal olan hiçbirşeyin kalmadığını, yaşam kapsülleri ile geçmişi - türleri - doğal yaşamı hatırladığımızı ve en korkutucu yanı doğal bitkiye peyzaja ulaşamadığımızın fikri bile ürkütüyor.


dubai, mimar, museum of the future, architect

2071 öngörüsünde en çok kaygı duyduğum konu marsa taşınma fikriydi. Hem de şuan alıştığımız bildiğimiz mesleklerin ortadan kalkarak hiç de aşina olmadığımız mesleklere geçiş yapılacağı geleceği gerçekten bilmiyor ve gerçek anlamda öngöremiyor olmanın verdiği stresi buradan açıklayamam.


dubai, mimar, museum of the future, architect

Dünya üzerindeki farklı coğrafyalara ait olan materyaller, yaşamlar hücre boyutuna indirgenecek şekilde ele alınmış ve geçmiş tasvir edilmiş. Bugün sahip olduklarımızı kaybetmiş olma hissi gerçekten beni çok üzdü. Bir kez daha inşaat sektörü başta olmak üzere tüketime dayalı tüm sektörlerde çevre dostu yaklaşımların önemine değinmeden edemeyeceğim. Tabi bunu da bir rant aracına dönüştüren ticari beyinleri tekrar uyarmak belki de bu müzenin karanlık koridorlarında gezdirerek ürkütmek yerinde olacaktır.


dubai, mimar, museum of the future, architect

Müze binası Killa Design tarafından tasarlanmış. Ancak, bir Abudhabi Louvre hissiyatı yakalatmadı. Binanın kabuğu havacılık sektöründen faydalanarak tasarlanıp üretilmiş. Esasında iç mekanda kafanızı kaldırıp baktığınızda kabuk etkileyici duruyor. Ama, merdivenler müzeye yakışır bir merdiven tasarımına sahip değildi. Asansörler ise şeffaf olanlar benim gibi karanlık fobisi olanlar için iyiydi. Kalabalık gruplar halinde müze gezdiriliyordu. İlk önce bizi bir yapay zeka karşıladı. Sonrasında zemininde ekran döşenmiş yük asansörü ile kalabalık gruplar müzenin en üst katına alınıyor, 2071 e yolculuk burada başlıyor. Yük asansörü de uzay mekiğinin asansörüymüşcesine tasarlanmış, ben pek beğenmedim Kitsch buldum.


dubai, mimar, museum of the future, architect

Otonom araçlar müzenin vazgeçilmezleriydi. Bu ürünleri Gitex Global de her yıl seviye olarak ilerlemiş bulmanız olasıdır.


dubai, mimar, museum of the future, architect

Audi de müzede yerini almıştı.


dubai, mimar, museum of the future, architectdubai, mimar, museum of the future, architect

Geleceğin geri dönüştürülmüş malzemeden üretilmiş akıllı evi.


dubai, mimar, museum of the future, architect

Müzenin önünde poz vermeyi seven bir mimar Pelin hanım bırakıyorum.

Selamlar


7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page